Ekonomizerler

Yoğun enerji tüketimi olan ve bacalarından yüksek miktarda(170-220 C) atık sıcak hava çıkışı olan tekstil fabrikalarında kazan bacası çıkışlarına veya ram makinalarının çıkışına monte edilen ekonomizerler ile yakıt tüketiminde %20 ila %30 tasarruf sağlayabilirsiniz. Ekonomizerler ile ilgili fiyat teklifi almak ve detaylı olarak görüşmek için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Buhar kazanı,kızgın yağ kazanı veya Ram makinasının bacasından atmosfere salınan atık ısı işletmenin ihtiyacına uygun olarak iki şekilde değerlendirilebilir.Ram makinasının içersine verilen temiz soğuk havanın ön ısıtılması için veya işletmede kullanılan proses suyunun ısıtılması için.

Hava ekonomizeri uygulaması ile aynı enerji sarfiyatı ile pamuk prosesinde %20; Karışımlarda %25; polyester ve  tülde ise %40’a kadar makinanın hızı artmakta ve dolayısıyla aynı oranlarda üretim artışı sağlanmaktadır.

ram hava ekonomizeri

 Üretim artışı ile birlikte elektrik, işletme ve yatırım  tasarrufu da ayrıca sağlanmış olur. Sistemin amortisman süresi yaklaşık  6 aydır.
Su ekonomizeri de, hava ekonomizerindeki çalışma prensibi ile çalışmaktadır. Ancak bacadan atılan atık sıcak gaz ile temiz hava yerine proseste kullanılacak  su ısıtılmaktadır.Baca çıkışına monte edilen Volker Su ekonomizeri ile günde ortalama 6- 7,500,000 Kcal enerji tasarrufu sağlanır.Bu tasarruf ile günde 240 – 300 ton suyun ısısını ek bir enerji harcamadan ortalama 25 C  artırabilirsiniz.

ram su ekonomizeri

 

 

Comments are closed.